Kontakt

Kontakt

ul: Tadeusza Sroczynskiego 2,
38-200 Jasło

e-mail: zsmjaslo@post.pl

tel: 13 44 685 71

fax: 13 44 682 49

Samorząd słuchaczy

Samorząd słuchaczy

Aktualności

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa – sprawozdanie

2019.01.09
Dzięki temu dofinansowaniu, księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 156 pozycji książkowych oraz 8 audiobooków, wartości 5 000 zł.

Zakupy książek były konsultowane z uczniami i nauczycielami. Na podstawie przeprowadzonych ankiet wśród uczniów i nauczycieli, już w czerwcu powstała lista książek do zakupu. Uwzględniono również potrzeby osób niepełnosprawnych – książki z dużą czcionką oraz audiobooki. Propozycje książek do zakupu, zostały skonsultowane z bibliotekarzami Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle oraz Miejską Biblioteką Publiczna w Jaśle. Ponadto w bibliotece szkolnej została umieszczona informacja dotycząca godzin otwarcia biblioteki publicznej i pedagogicznej.
 
Lista proponowanych do zakupu książek została pozytywnie zaopiniowana przez Samorząd Słuchaczy.

Organizacja pracy biblioteki została dostosowana do potrzeb uczniów – została wprowadzona zmiana w Regulaminie Biblioteki Szkolnej odnośnie „dostosowania pracy biblioteki do potrzeb uczniów, w szczególności przez umożliwienie im wypożyczania książek na okres ferii zimowych i letnich”. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w realizację projektu. Na stronie internetowej szkoły oraz na facebooku została zamieszczona informacja o zakupie nowości czytelniczych dla naszych uczniów.

Zostały zorganizowane następujące wydarzenia promujące czytelnictwo z udziałem uczniów:

7 czerwca 2018 r. w szkole odbyło czytanie dzieciom w związku z XVII Ogólnopolskim Tygodniem Czytania Dzieciom, zorganizowane we współpracy z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krośnie Filia w Jaśle. Podczas spotkania dzieci poznały sylwetkę i twórczość polskiego patrioty Wincentego Pola oraz czytały jego wiersze.
 
19 września 2018 r. w szkole odbyło się Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego zorganizowane we współpracy z Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Krośnie Filia w Jaśle. Wydarzenie zatytułowano „Czytamy Przedwiośnie u progu jesieni”. Podczas VII edycji Narodowego Czytania, oprócz promowania czytelnictwa uczczono stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Fragmenty powieść czytali: pani dyrektor MSCKZiU w Jaśle - Barbara Józefowicz, pani kierownik Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle - Grażyna Jędryczka, bibliotekarze, nauczyciele języka polskiego, uczniowie Zespołu Szkół nr 3 w Jaśle, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr II w Jaśle, uczniowie i absolwenci naszej szkoły. Swoją obecnością zaszczyciły nas również trzy poetki regionalne. Czytaniu towarzyszyła muzyka - piękne pieśni patriotyczne w wykonaniu uczniów szkół.

We wrześniu 2018 zorganizowany został w bibliotece szkolnej kącik „Warto przeczytać” poświęcony nowościom zakupionym w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Prowadzone były również lekcje biblioteczne, na których nauczyciel bibliotekarz promował zakupioną literaturę i zachęcał do korzystania z biblioteki szkolnej. W zajęciach uczestniczyli uczniowie wszystkich semestrów w szkole. W czytelni odbywały się rozmowy z uczniami na temat przeczytanych książek.

Jak co roku w szkole został ogłoszony konkurs „Czytelnik Semestru”, „Czytelnik Roku” zachęcający uczniów do systematycznego wypożyczania i czytania książek.

Październik
to Miesiąc Bibliotek Szkolnych – z tej okazji w bibliotece została wykonana gazetka tematyczna oraz ogłoszono na facebooku szkoły konkurs internetowy „Wymyśl hasło promujące czytanie”.

25 października 2018 r. prelekcję dla uczniów/nauczycieli naszej szkoły wygłosił dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle na temat - „Udział Jaślan w walce o Niepodległość”, podczas której została uczniom zaprezentowana dostępna w bibliotece szkoły literatura o treściach patriotycznych zakupiona w ramach projektu.

19 i 26 października 2018 r. szkołę odwiedziły dzieci z Bajkowego Przedszkola w Jaśle, podczas pokazu pierwszej pomocy uczennice naszej szkoły w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom przeczytały naszym gościom opowiadanie pt. „Najciekawsze pojazdy – ambulans”. Uczniowie naszej szkoły cyklicznie, przez cały rok szkolny, czytają dzieciom z jasielskich przedszkoli w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom.

W listopadzie na podstawie literatury dostępnej w bibliotece, w tym zakupionej w ramach projektu, w szkole wykonano okolicznościowe gazetki i wystawki tematyczne, związane z obchodami 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W szkole został zorganizowany konkurs plastyczny „Czym dla mnie jest niepodległość?”. Przygotowując się do tego konkursu uczniowie wykorzystywali literaturę znajdującą się w zbiorach biblioteki.

15 listopada 2018 r. nauczyciel bibliotekarz oraz dyrektor szkoły brali udział w konferencji „Spotkajmy się w bibliotece XXI wieku”, zorganizowanej przez Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Rzeszowie. Podczas konferencji omówione zostały nowe e-usługi podkarpackich bibliotek pedagogicznych. Nasi uczniowie uczestnicząc 22 listopada w lekcji bibliotecznej w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krośnie Filia w Jaśle, również mieli okazję do zapoznania się z nowymi e-usługami.

07 grudnia 2018 r. w szkole odbyła się akcja czytelnicza „Wypożycz książkę na Święta”. Każdy miał możliwość wypożyczenia książek na okres przerwy świątecznej. Były to wypożyczenia w ciemno, gdyż tytuły książek zapakowane w świąteczny papier, pozostawały niespodzianką. Każdy również otrzymał ulotkę mówiącą o zaletach czytania.
W grudniu bibliotekarz przygotował list otwarty dla rodziców dzieci z Bajkowego Przedszkola w Jaśle Oddział Na Kotlinę uwzględniający tematykę wpływu czytania na rozwój dzieci. Został on wręczony rodzicom za zgodą dyrektora przedszkola dnia 14. 12.2018 r.
Dla uczniów szkoły i ich rodziców została przygotowana ulotka z listą książek zakupionych w ramach NPRCZ oraz uwzględniająca zalety czytania.

17 grudnia 2018 r. bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie autorskie z poetką regionalną panią Haliną Urban. Głównym celem spotkania było inicjowanie aktywności uczniów do poznawana literatury pisarzy naszego regionu.

Uczniowie poszczególnych semestrów zrealizowali następujące projekty edukacyjne:

  • „Polecam Ci książkę” - –technik farmaceutyczny semestr III
  • „Napisz recenzję ulubionej książki” – technik masażysta semestr I
  • „Moje hobby, moją pasją” – terapeuta zajęciowy semestr I
  • „Rękodzieło – moją pasją” – terapeuta zajęciowy semestr I
  • „Polecam Ci książkę” – technik elektroradiolog semestr I
  • „Życie i twórczość Wisławy Szymborskiej” –technik masażysta semestr III
  • „Polskie symbole narodowe” – technik usług kosmetycznych semestr III
  • „Polacy, którzy zmienili świat” –technik farmaceutyczny semestr II
  • Kosmetologia moją pasją – technik usług kosmetycznych semestr I
  • „Książka, którą warto przeczytać – komiks” – higienistka stomatologiczna semestr I
  • „Lektury wszech czasów” - powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”
    – technik farmaceutyczny semestr III, technik masażysta semestr I, higienistka stomatologiczna semestr I


Fundusze z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zostały w pełni wykorzystane. Książki zakupiono zgodnie z propozycjami składanymi przez czytelników. Zauważa się wzrost wypożyczeń, szczególnie literatury pięknej o 30% oraz literatury popularno - naukowej o 12%. Nowości wydawnicze cieszą się zainteresowaniem naszych uczniów. Niewątpliwie duży wpływ na taką sytuację miał fakt, że czytelnicy mogli bezpośrednio decydować o wyborze zakupionych tytułów.

© Medyczno - Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle    38-200 Jasło ul: Tadeusza Sroczynskiego 2. tel: (013) 44 685 71, fax (013) 44 682 49
CMS : veeo
Projekt graficzny: aimo.pl